АНДРЭЙ ДАБРАВОЛЬСКІ

Нарадзіўся 20 сакавіка 1974 г. у г. Жодзіна Мінскай вобласці.
На працягу 1991-1995 гг. працаваў у Народным тэатры г. Жодзіна на пасадзе загадчыка пастановачнай часткі.
З 1997 па 2002 год з’яўляўся студэнтам Беларускага дзяржаўнага універсітэта культуры, атрымаў спецыяльнасць «Рэжысёр, арганізатар тэатральнай дзейнасці, педагог спецыяльных дысцыплін» (майстэрня В. Анісенкі).
З 1999 па 2001 год узначальваў Народны тэатр г. Жодзіна.
У РТБД працуе з 2001г.

Узнагароджаны медалём Францыска Скарыны (2014 г.).

Сённяшнія спектаклі:

«Адвечная песня» Я. Купалы (пастаноўка Сяргея Кавальчыка) – Святар.
«Дзед» В. Паніна (пастаноўка Дзяніса Паршына) – Генка.
«Кар’ера доктара Рауса» В. Марціновіча (пастаноўка А.Гарцуева) – Равіцкі, Суддзя, Начальнік.
«Нязваны госць» С. Бартохавай (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Ён.
«Нямое каханне» (аўтар і рэжысёр Ігар Сігоў) – Бармэн.
«Партрэт» М.В.Гогаля (аўтар інсцэніроўкі і рэжысёр-пастаноўшчык С.Навуменка) – Працэнтшчык
«Тры Жызэлі» А. Курэйчыка (пастаноўка Аляксандра Гарцуева) – Ханаў.
«Фінт-Круазэ» паводле п’ес Д. Багаслаўскага і В. Красоўскага (пастаноўка Святланы Навуменка). – Захар Афінагенавіч і Віталік
«Чарнобыльская малітва» С. Алексіевіч (пастаноўка Бруно Бусаголя, драматург і каардынатар праграмы – Вірджынія Сіманьек (Францыя), рэжысёр – заслужаны дзеяч мастацтваў Валерый Анісенка) – Бацька.
«Воўк-мараплавец» С. Казлова (пастаноўка Сяргея Кавальчыка) – Філін.
«Два чароўныя парасоны» паводле казак Г.Х. Андэрсена (пастаноўка Святланы Навуменка) – Даверлівы Крот, Оле-Лукое.

Мінулыя спектаклі:

«Кантракт» Ф. Вэбэра (пастаноўка Аляксандра Гарцуева) – Фелікс.
«Дзённік паэта (Інтымны дзённік)» С. Кавалёва (пастаноўка Віталя Баркоўскага) – Салтыкоў, Макс.
«Блазан» М. Клімковіча, У. Сцяпана (пастаноўка Мікалая Дзінава) – Кат.
«Стомлены д’ябал» С. Кавалёва (пастаноўка Рыда Таліпава) – Карчмар.
«Макбет» В. Шэкспіра (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Стары.
«Рычард» В. Шэкспіра (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Бракэнбэры.
«Балада пра Бландою» С. Кавалёва (пастаноўка Уладзіславы Паржэцкай) – Сімбалда.
«Толькі дурні сумуюць» спектакль-прыпавесць паводле п’есы Д. Альмагора (Ізраіль) (пастаноўка Валерыя Анісенкі, рэжысёры-дыпломнікі Андрэй Дабравольскі і Ганна Арыніч-Анісенка) – Рабі Гедалья, Айзік.
«Песні ваўка» В. Паніна (пастаноўка Уладзіміра Арлова) – Лабасты.
«Зона «Х» А. Карэліна (пастаноўка Сяргея Гавенка) – Галоўны.
«Скарб. Нязломны рыцар» В. Такарчук і М. Вайтышка (пастаноўка Максіма Паніматчанкі і Веранікі Буслаевай, Вітаўта Грыгалюнаса) – Анёл Ахоўнік.
«Понцій Пілат» А. Курэйчыка (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Сяян.
«Хрустальны туфлік» Ш. Перо, Я. Шварца, Т. Габэ (пастаноўка Сяргея Кавальчыка) – Кароль.
«Гульні багоў» Х. Халера (пастаноўка Зінаіды Пасюцінай) – Бог Леа.
«Валянціна» А. Вампілава (пастаноўка Аляксандра Ішчанкі (Расія)) – Мячэткін.
«Трыбунал» Андрэя Макаёнка (пастаноўка Валерыя Анісенкі, рэжысёр Венедыкт Расстрыжэнкаў) – Сырадоеў.
«Ганна ў тропіках» Н. Круза (пастаноўка Дэніэла Бэнкса (ЗША)) – Чэстэр.
«Майстар галадання» Т. Ружэвіча (Польшча) у сцэнічнай адаптацыі і перакладзе Сяргея Кавалёва (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Вартаўнік І.
«Кароль Лір» В. Шэкспіра (пастаноўка Аляксандра Ішчанкі (Расія)) – Герцаг Альбані.
«Чорны квадрат» М. Клімковіча, М. Адамчыка (пастаноўка Аляксандра Гарцуева) – Браніслаў Кот.
«Жанчыны Бергмана» М. Рудкоўскага (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Здань.
«П’емонцкі звер» А. Курэйчыка (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Біскуп Альберт.
«Кабала святош» («Мальер») М. Булгакава (пастаноўка Валерыя Анісенкі і Сяргея Кавальчыка) – Маркіз д’Арсіньі.
«Шлях у Царград» З. Косціча (пастаноўка Сяргея Кавальчыка) – Пугачоў, Сланскі, Мажны.
«Іванаў» А. Чэхава (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Боркін.
«Каласы пад сярпом тваім» паводле рамана У. Караткевіча (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Міхал Кагут.
«Калі скончыцца вайна» П. Пражко (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Аляксей.
«Чайка» А. Чэхава (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Шамраеў.
«Вандроўнікі ў Нью-Йорку» А. Паповай (пастаноўка Алы Палухінай) – Бернар.
«Сёстры Псіхеі» С. Кавалёва (пастаноўка С. Кавальчыка) – Нікандр.

Іншыя тэатральныя работы

Пастаноўкі ў Народным тэатры г. Жодзіна:
«Хто баіцца Рэя Брэдберы» У. Максімава.
«Генералы ў спадніцах» Ж. Ануя.
«Дзве стралы» А.Валодзіна – Глава роду.
«Энергічныя людзі» В. Шукшына – Арыстарх.

Ролі ў у Народным тэатры г. Жодзіна (1991-1995)
«Жорж Дадэн, ці абдураны муж» Ж. Б. Мальера – Жорж Дадэн.
«Звар’яцелы Журдэн» М. Булгакава – Настаўнік філасофіі.
«Бес» М. Варфаламеева – Рэпенка.

Дыпломныя спектаклі:
«Жаніцьба Бялугіна» М. Астроўскага (пастаноўка Ю. Сідарава) – Бацька.
«Апошнія» М. Горкага (пастаноўка А. Бутакова) – Іван Каламійцаў.

Незалежныя праекты

 

Вiдэа

ПРЭСА

Кантакты


Дзяржаўная ўстанова
«Заслужаны калектыў Рэспублiкi Беларусь
«Рэспублiканскi тэатр беларускай драматургii»
г.Мінск, вул.Крапоткіна, 44
тэл.: (017) 286 03 27
тэл.: (029) 154 04 44
каса: (017) 385 97 51
Каса працуе: пнд. - сбт. 14.00-19.00, вых. - нядзеля
tbd@tut.by

 

Сацсеткi


 facb vkic instgr ytubeico

Рэспублiканскi тэатр беларускай драматургіі


© 20152017 РТБД | Дызайн — STUDIO OS

 

АНДРЭЙ ДАБРАВОЛЬСКІ

Нарадзіўся 20 сакавіка 1974 г. у г. Жодзіна Мінскай вобласці.
На працягу 1991-1995 гг. працаваў у Народным тэатры г. Жодзіна на пасадзе загадчыка пастановачнай часткі.
З 1997 па 2002 год з’яўляўся студэнтам Беларускага дзяржаўнага універсітэта культуры, атрымаў спецыяльнасць «Рэжысёр, арганізатар тэатральнай дзейнасці, педагог спецыяльных дысцыплін» (майстэрня В. Анісенкі).
З 1999 па 2001 год узначальваў Народны тэатр г. Жодзіна.
У РТБД працуе з 2001г.

Узнагароджаны медалём Францыска Скарыны (2014 г.).

Сённяшнія спектаклі:

«Адвечная песня» Я. Купалы (пастаноўка Сяргея Кавальчыка) – Святар.
«Дзед» В. Паніна (пастаноўка Дзяніса Паршына) – Генка.
«Кантракт» Ф. Вэбэра (пастаноўка Аляксандра Гарцуева) – Фелікс.
«Нязваны госць» С. Бартохавай (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Ён.
«Нямое каханне» (аўтар і рэжысёр Ігар Сігоў) – Бармэн.
«Тры Жызэлі» А. Курэйчыка (пастаноўка Аляксандра Гарцуева) – Ханаў.
«Фінт-Круазэ» паводле п’ес Д. Багаслаўскага і В. Красоўскага (пастаноўка Святланы Навуменка). – Захар Афінагенавіч і Віталік
«Чарнобыльская малітва» С. Алексіевіч (пастаноўка Бруно Бусаголя, драматург і каардынатар праграмы – Вірджынія Сіманьек (Францыя), рэжысёр – Валерый Анісенка) – Бацька.
«Воўк-мараплавец» С. Казлова (пастаноўка Сяргея Кавальчыка) – Філін.
«Два чароўныя парасоны» паводле казак Г.Х. Андэрсена (пастаноўка Святланы Навуменка) – Даверлівы Крот, Оле-Лукое.

Мінулыя спектаклі:

«Дзённік паэта (Інтымны дзённік)» С. Кавалёва (пастаноўка Віталя Баркоўскага) – Салтыкоў, Макс.
«Блазан» М. Клімковіча, У. Сцяпана (пастаноўка Мікалая Дзінава) – Кат.
«Стомлены д’ябал» С. Кавалёва (пастаноўка Рыда Таліпава) – Карчмар.
«Макбет» В. Шэкспіра (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Стары.
«Рычард» В. Шэкспіра (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Бракэнбэры.
«Балада пра Бландою» С. Кавалёва (пастаноўка Уладзіславы Паржэцкай) – Сімбалда.
«Толькі дурні сумуюць» спектакль-прыпавесць паводле п’есы Д. Альмагора (Ізраіль) (пастаноўка Валерыя Анісенкі, рэжысёры-дыпломнікі Андрэй Дабравольскі і Ганна Арыніч-Анісенка) – Рабі Гедалья, Айзік.
«Песні ваўка» В. Паніна (пастаноўка Уладзіміра Арлова) – Лабасты.
«Зона «Х» А. Карэліна (пастаноўка Сяргея Гавенка) – Галоўны.
«Скарб. Нязломны рыцар» В. Такарчук і М. Вайтышка (пастаноўка Максіма Паніматчанкі і Веранікі Буслаевай, Вітаўта Грыгалюнаса) – Анёл Ахоўнік.
«Понцій Пілат» А. Курэйчыка (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Сяян.
«Хрустальны туфлік» Ш. Перо, Я. Шварца, Т. Габэ (пастаноўка Сяргея Кавальчыка) – Кароль.
«Гульні багоў» Х. Халера (пастаноўка Зінаіды Пасюцінай) – Бог Леа.
«Валянціна» А. Вампілава (пастаноўка Аляксандра Ішчанкі (Расія)) – Мячэткін.
«Трыбунал» Андрэя Макаёнка (пастаноўка Валерыя Анісенкі, рэжысёр Венедыкт Расстрыжэнкаў) – Сырадоеў.
«Ганна ў тропіках» Н. Круза (пастаноўка Дэніэла Бэнкса (ЗША)) – Чэстэр.
«Майстар галадання» Т. Ружэвіча (Польшча) у сцэнічнай адаптацыі і перакладзе Сяргея Кавалёва (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Вартаўнік І.
«Кароль Лір» В. Шэкспіра (пастаноўка Аляксандра Ішчанкі (Расія)) – Герцаг Альбані.
«Чорны квадрат» М. Клімковіча, М. Адамчыка (пастаноўка Аляксандра Гарцуева) – Браніслаў Кот.
«Жанчыны Бергмана» М. Рудкоўскага (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Здань.
«П’емонцкі звер» А. Курэйчыка (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Біскуп Альберт.
«Кабала святош» («Мальер») М. Булгакава (пастаноўка Валерыя Анісенкі і Сяргея Кавальчыка) – Маркіз д’Арсіньі.
«Шлях у Царград» З. Косціча (пастаноўка Сяргея Кавальчыка) – Пугачоў, Сланскі, Мажны.
«Іванаў» А. Чэхава (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Боркін.
«Каласы пад сярпом тваім» паводле рамана У. Караткевіча (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Міхал Кагут.
«Калі скончыцца вайна» П. Пражко (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Аляксей.
«Чайка» А. Чэхава (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Шамраеў.
«Вандроўнікі ў Нью-Йорку» А. Паповай (пастаноўка Алы Палухінай) – Бернар.
«Сёстры Псіхеі» С. Кавалёва (пастаноўка С. Кавальчыка) – Нікандр.

Іншыя тэатральныя работы

Пастаноўкі ў Народным тэатры г. Жодзіна:
«Хто баіцца Рэя Брэдберы» У. Максімава.
«Генералы ў спадніцах» Ж. Ануя.
«Дзве стралы» А.Валодзіна – Глава роду.
«Энергічныя людзі» В. Шукшына – Арыстарх.

Ролі ў у Народным тэатры г. Жодзіна (1991-1995)
«Жорж Дадэн, ці абдураны муж» Ж. Б. Мальера – Жорж Дадэн.
«Звар’яцелы Журдэн» М. Булгакава – Настаўнік філасофіі.
«Бес» М. Варфаламеева – Рэпенка.

Дыпломныя спектаклі:
«Жаніцьба Бялугіна» М. Астроўскага (пастаноўка Ю. Сідарава) – Бацька.
«Апошнія» М. Горкага (пастаноўка А. Бутакова) – Іван Каламійцаў.

Незалежныя праекты

 

Вiдэа

ПРЭСА

Кантакты


Дзяржаўная ўстанова
«Заслужаны калектыў Рэспублiкi Беларусь
«Рэспублiканскi тэатр беларускай драматургii»
г.Мінск, вул.Крапоткіна, 44
тэл.: (017) 286 03 27
тэл.: (029) 154 04 44
каса: (017) 385 97 51
Каса працуе: пнд. - сбт. 14.00-19.00, вых. - нядзеля
tbd@tut.by

 

Сацсеткi


 facb vkic instgr ytubeico

Рэспублiканскi тэатр беларускай драматургіі


© 20152017 РТБД | Дызайн — STUDIO OS

 

АНДРЭЙ ДАБРАВОЛЬСКІ

Нарадзіўся 20 сакавіка 1974 г. у г. Жодзіна Мінскай вобласці.
На працягу 1991-1995 гг. працаваў у Народным тэатры г. Жодзіна на пасадзе загадчыка пастановачнай часткі.
З 1997 па 2002 год з’яўляўся студэнтам Беларускага дзяржаўнага універсітэта культуры, атрымаў спецыяльнасць «Рэжысёр, арганізатар тэатральнай дзейнасці, педагог спецыяльных дысцыплін» (майстэрня В. Анісенкі).
З 1999 па 2001 год узначальваў Народны тэатр г. Жодзіна.
У РТБД працуе з 2001г.

Узнагароджаны медалём Францыска Скарыны (2014 г.).

Сённяшнія спектаклі:

«Адвечная песня» Я. Купалы (пастаноўка Сяргея Кавальчыка) – Святар.
«Дзед» В. Паніна (пастаноўка Дзяніса Паршына) – Генка.
«Кантракт» Ф. Вэбэра (пастаноўка Аляксандра Гарцуева) – Фелікс.
«Нязваны госць» С. Бартохавай (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Ён.
«Нямое каханне» (аўтар і рэжысёр Ігар Сігоў) – Бармэн.
«Тры Жызэлі» А. Курэйчыка (пастаноўка Аляксандра Гарцуева) – Ханаў.
«Фінт-Круазэ» паводле п’ес Д. Багаслаўскага і В. Красоўскага (пастаноўка Святланы Навуменка). – Захар Афінагенавіч і Віталік
«Чарнобыльская малітва» С. Алексіевіч (пастаноўка Бруно Бусаголя, драматург і каардынатар праграмы – Вірджынія Сіманьек (Францыя), рэжысёр – Валерый Анісенка) – Бацька.
«Воўк-мараплавец» С. Казлова (пастаноўка Сяргея Кавальчыка) – Філін.
«Два чароўныя парасоны» паводле казак Г.Х. Андэрсена (пастаноўка Святланы Навуменка) – Даверлівы Крот, Оле-Лукое.

Мінулыя спектаклі:

«Дзённік паэта (Інтымны дзённік)» С. Кавалёва (пастаноўка Віталя Баркоўскага) – Салтыкоў, Макс.
«Блазан» М. Клімковіча, У. Сцяпана (пастаноўка Мікалая Дзінава) – Кат.
«Стомлены д’ябал» С. Кавалёва (пастаноўка Рыда Таліпава) – Карчмар.
«Макбет» В. Шэкспіра (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Стары.
«Рычард» В. Шэкспіра (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Бракэнбэры.
«Балада пра Бландою» С. Кавалёва (пастаноўка Уладзіславы Паржэцкай) – Сімбалда.
«Толькі дурні сумуюць» спектакль-прыпавесць паводле п’есы Д. Альмагора (Ізраіль) (пастаноўка Валерыя Анісенкі, рэжысёры-дыпломнікі Андрэй Дабравольскі і Ганна Арыніч-Анісенка) – Рабі Гедалья, Айзік.
«Песні ваўка» В. Паніна (пастаноўка Уладзіміра Арлова) – Лабасты.
«Зона «Х» А. Карэліна (пастаноўка Сяргея Гавенка) – Галоўны.
«Скарб. Нязломны рыцар» В. Такарчук і М. Вайтышка (пастаноўка Максіма Паніматчанкі і Веранікі Буслаевай, Вітаўта Грыгалюнаса) – Анёл Ахоўнік.
«Понцій Пілат» А. Курэйчыка (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Сяян.
«Хрустальны туфлік» Ш. Перо, Я. Шварца, Т. Габэ (пастаноўка Сяргея Кавальчыка) – Кароль.
«Гульні багоў» Х. Халера (пастаноўка Зінаіды Пасюцінай) – Бог Леа.
«Валянціна» А. Вампілава (пастаноўка Аляксандра Ішчанкі (Расія)) – Мячэткін.
«Трыбунал» Андрэя Макаёнка (пастаноўка Валерыя Анісенкі, рэжысёр Венедыкт Расстрыжэнкаў) – Сырадоеў.
«Ганна ў тропіках» Н. Круза (пастаноўка Дэніэла Бэнкса (ЗША)) – Чэстэр.
«Майстар галадання» Т. Ружэвіча (Польшча) у сцэнічнай адаптацыі і перакладзе Сяргея Кавалёва (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Вартаўнік І.
«Кароль Лір» В. Шэкспіра (пастаноўка Аляксандра Ішчанкі (Расія)) – Герцаг Альбані.
«Чорны квадрат» М. Клімковіча, М. Адамчыка (пастаноўка Аляксандра Гарцуева) – Браніслаў Кот.
«Жанчыны Бергмана» М. Рудкоўскага (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Здань.
«П’емонцкі звер» А. Курэйчыка (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Біскуп Альберт.
«Кабала святош» («Мальер») М. Булгакава (пастаноўка Валерыя Анісенкі і Сяргея Кавальчыка) – Маркіз д’Арсіньі.
«Шлях у Царград» З. Косціча (пастаноўка Сяргея Кавальчыка) – Пугачоў, Сланскі, Мажны.
«Іванаў» А. Чэхава (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Боркін.
«Каласы пад сярпом тваім» паводле рамана У. Караткевіча (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Міхал Кагут.
«Калі скончыцца вайна» П. Пражко (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Аляксей.
«Чайка» А. Чэхава (пастаноўка Валерыя Анісенкі) – Шамраеў.
«Вандроўнікі ў Нью-Йорку» А. Паповай (пастаноўка Алы Палухінай) – Бернар.
«Сёстры Псіхеі» С. Кавалёва (пастаноўка С. Кавальчыка) – Нікандр.

Іншыя тэатральныя работы

Пастаноўкі ў Народным тэатры г. Жодзіна:
«Хто баіцца Рэя Брэдберы» У. Максімава.
«Генералы ў спадніцах» Ж. Ануя.
«Дзве стралы» А.Валодзіна – Глава роду.
«Энергічныя людзі» В. Шукшына – Арыстарх.

Ролі ў у Народным тэатры г. Жодзіна (1991-1995)
«Жорж Дадэн, ці абдураны муж» Ж. Б. Мальера – Жорж Дадэн.
«Звар’яцелы Журдэн» М. Булгакава – Настаўнік філасофіі.
«Бес» М. Варфаламеева – Рэпенка.

Дыпломныя спектаклі:
«Жаніцьба Бялугіна» М. Астроўскага (пастаноўка Ю. Сідарава) – Бацька.
«Апошнія» М. Горкага (пастаноўка А. Бутакова) – Іван Каламійцаў.

Незалежныя праекты

 

Вiдэа

ПРЭСА

Кантакты


Дзяржаўная ўстанова
«Заслужаны калектыў Рэспублiкi Беларусь
«Рэспублiканскi тэатр беларускай драматургii»
г.Мінск, вул.Крапоткіна, 44
тэл.: (017) 286 03 27
тэл.: (029) 154 04 44
каса: (017) 385 97 51
Каса працуе: пнд. - сбт. 14.00-19.00, вых. - нядзеля
tbd@tut.by

 

Сацсеткi


 facb vkic instgr ytubeico

Рэспублiканскi тэатр беларускай драматургіі


© 20152017 РТБД | Дызайн — STUDIO OS